top of page

Conference Chairs 

Flore Barcellini | Conservatoire National des Arts et Métiers
Jean-Marie Burkhardt | Université Gustave Eiffel
Stéphane Safin | Télécom Paris, Institut Polytechnique de Paris

Local Organization

Marine Maréchal 
Aurélie Jeunejean 

Anthony Vacher | Trésorier ARPEGE
Clément Guerin | Trésorier-adjoint ARPEGE, Université Bretagne Sud 

Doctoral Consortium Chairs 

David Lamas | Tallinn University
Stéphane Safin | Télécom Paris

Program Committee 

Sonia Adelé | COSYS/GRETTIA, Uni. Gustave Eiffel, IFSTTAR
Margarita Anastassova | CEA
Mattias Arvola | Linköping University
Michael Baker | CNRS UMR 9217 i3, Télécom Paris
Flore Barcellini | CNAM, France
Christian Bastien | Université de Lorraine
Tomaso Bellandi | 
Raymond Bond | Ulster University
Elise Bonnail | Télécom Paris
Assaf Botzer | Ariel University, Israel
Léonore Bourgeron | Institut de Recherche Biomédicale des Armées, IRBA, France
Eric Brangier | Université de Lorraine, France
Willy Buchmann | CNAM
Jean-Marie Burkhardt | Université Gustave Eiffel, France
Licia Calvi | Breda University of Applied Sciences
Jörn Christiansson | IT University of Copenhagen
Françoise Détienne | CNRS
Anke Dittmar | University of Rostock
Alan Dix | Cardiff Metropolitan University and Swansea University
Achim Ebert | RPTU Kaiserslautern-Landau
Bruno Fruchard | INRIA
Catherine Gabaude | Université Gustave Eiffel
Simone Grassini | University of Bergen 
Clément Guerin | Université Bretagne Sud
Stefano Guidi | University of Siena
Rikard Harr | Department of Informatics, Umeå university, Sweden
Shah Rukh Humayoun | San Francisco State University
Björn Johansson | Department of Computer Science, Linköping University
Victor Kaptelinin | Umeå University, Sweden
Chloé Le Bail | Université Paris Saclay
Céline Lemercier | Université Toulouse - Jean Jaurès
Marja Liinasuo | VTT Technical Research Centre of Finland Ltd
Maria Lindholm | Tampere University
Panos Markopoulos | Eindhoven University of Technology
Panos Mavros | Télécom Paris, Institut Polytechnique de Paris
Thomas Mejtoft | Umeå University
Tilo Mentler | Trier University of Appplied Sciences, Trier, Germany
Michael Mose Biskjaer | Aarhus University, Denmark
Maurice Mulvenna | Ulster University
Dimitris Nathanael | School of Mechanical Engineering, National Technical University of Athens
Julien Nelson | Université Paris Cité
Oronzo Parlangeli | University of Siena
Sylvia Pelayo | Lille university
Chris Porter | University of Malta
Irene Reppa | Swansea University
Antonio Rizzo | Università di Siena
Stéphane  Safin | Télécom Paris
Pascal Salembier | Université de Technologie de Troyes
Clémentine Schelings | Inter'Act, UEE, Université de Liège
Ulrik Söderström | Digital Media Lab, Umea University
Christian Stary | Johannes Kepler University
André Tricot | Université Paul Valéry & CNAM
Gerrit van der Veer | Vrije Universiteit Amsterdam and Luxun Academy of Fine Arts
Christof Van Nimwegen | Human centred Computing, Faculty of science, Utrecht University
Carina Westling | Bournemouth University
Harry Witchel | 
Moustafa Zouinar | Cnam-CRTD/ Orange 

 
bottom of page